НОВЫЕ ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЕ МИКРОСКОПЫ CARL ZEISS 2007 г.: AXIO OBSERVER И STEREO DISCOVERY.V20

В 2007 р. компанія Carl Zeiss почала серійний випуск нових інвертованих дослідницьких мікроскопів Axio Observer, презентація яких відбулася в листопаді 2006 року в Геттінгені (Німеччина).
У мікроскопі використовується новий клас оптики – IC2S-оптика, що стала базою для прямих дослідницьких мікроскопів Axio Imager….

В 2007 р. компанія Carl Zeiss почала серійний випуск нових інвертованих дослідницьких мікроскопів Axio Observer, презентація яких відбулася в листопаді 2006 року в Геттінгені (Німеччина).

У мікроскопі використовується новий клас оптики – IC2S-оптика, що стала базою для прямих дослідницьких мікроскопів Axio Imager.
Відмінною рисою IC2S-оптики є апохроматична корекція світлового потоку протягом усього оптичного шляху в мікроскопі, а не тільки за рахунок якісної оптики об’єктива. Це дозволяє досягти високої якості  передачі кольору, розрізнення й контрасту, що має особливе значення для флуоресцентних досліджень.

Інвертований мікроскоп Axio Observer має три варіанти виконання: ручний (A1), кодований  (D1) і моторизований (Z1).
Модель Axio Observer1 не містить кодованих компонентів, без моторизації (моторизована FL заслінка доступна тільки як опція). Мікроскоп призначений для рутинної роботи, спостереження клітин, дозволяє проводити точні чутливі мікроманіпуляції (наприклад, для штучного запліднення) і т.д.

У моделі Axio Observer D1 «D» означає «цифровий», деякі компоненти мікроскопа (об’єктиви, рефлекторні модулі й т.д.) кодовані, завдяки чому дані можуть зчитуватися в комп’ютер. Інформація про поточні установки мікроскопа відображається на Жк – дисплеї, що  вбудований у вузол кріплення лампи.

У моделі Axio Observer Z1 «Z» означає моторизацію. Моторизовано z-фокус, освітлення, зміна положення об’єктивів і рефлекторних модулів, а також інші компоненти, якими можна керувати з комп’ютера або TFT сенсорного екрану. TFT-дисплей може бути вбудований у штатив мікроскопа або виноситися окремо як установлююча станція.

Мікроскоп Axio Observer розроблений спеціально для досліджень живих клітинних культур, у тому числі в лабораторному посуді, максимально адаптований для мікроманіпуляцій і клітинного аналізу. Він виділяється серед інших інвертованих мікроскопів своєю надстійкою конструкцією й ергономічністю.

Поряд із традиційними сучасними методами дослідження, такими як світле поле, темне поле, фазовий контраст, диференційно-інтерференційний контраст (ДІК), поляризація, люмінесценція, на мікроскопі Axio Observer доступні унікальні розроблені й запатентовані Carl Zeiss методи контрастування: методи рельєфного контрасту – варел-контраст, плас-ДІК (для спостереження живих культур у пластиковому посуді), негативний і позитивний фазовий контраст.

Новий фазовий контраст Carl Zeiss – це рішення 2-в-1: негативний фазовий контраст працює для товстих клітинних областей або фаз розподілу, позитивний фазовий контраст призначений для тонких клітинних областей. Комбінація двох фазових кілець в одному об’єктиві уможливлює контрастувати всі структури зразка тільки перемиканням між Ph1 і Ph2 діафрагм у конденсорі. Це припускає, що на об’єктивах LD Plan-Neofluar 20x і 40x доступний позитивний фазовий контраст із Ph1 кільцем і негативний фазовий контраст із Ph2 кільцем.

На мікроскопі Axio Observer тепер доступні нові джерела освітлення на основі світлодіодів для  світла, що проходить (LED) і флуоресцентного аналізу (Colibri), що характеризуються великим проміжком часу експлуатації (15000-30000 ч), що дозволяє отримувати высококонтрастні зображення без світлових викривлень.

Нове світлодіодне джерело світла Colibri містить у собі 4 змінних LED освітлювачі для порушення флуоресценції в різних світлових діапазонах і один вихід для світловода, з’єднаного із джерелом світла HXP120. Чотири LED можуть сполучатися в будь-яких варіантах і кількості. Інтенсивність кожного LED може легко й незалежно установлюватись за допомогою AxioVision (або контрольної панелі). Серед переваг LED-технології можна також назвати внутрішнє перемикання, можливість швидкого регулювання інтенсивності, користувач сам визначає сполучення довжин хвиль, випромінювання світла відбувається тільки в потрібному діапазоні (низьке значення шумового компонента), високу стабільність випромінювання. У результаті використання Colibri препарат фактично не фотовигорає, можливо швидке отримання флуоресцентних зображень. Для відбитого світла використовуються також і традиційні системи освітлення: ртутна самоналогоджувана лампа,  HBO103 (100 Вт), ксенонова лампа XBO 75, новий освітлювач HXP 120.

Для мікроскопа Axio Observer пропонуються конденсори з різним типом корекції, з більшою робочою відстанню: А=0,35, А=0,55, высокоапертурні конденсори А=0,8/1,4, моторизовані конденсори(Z1).

Комплект оптики об’єктивів складають об’єктиви з різними типами оптичної корекції від планахроматичної корекції до планполуапохроматичної. Carl Zeiss також пропонує об’єктиви великих робочих відстаней, що має велике значення при дослідженні клітин у лабораторному посуді. Крім того, мікроскопи забезпечують високу якість роботи з новими об’єктивами високих числових апертур, включаючи L-Plan-Neofluar 100х/1,45МІ.

Відмінною рисою нових мікроскопів є великий вибір предметних столів. Зокрема, новий предметний столик без препаратоводія, білого кольору, зручний для швидкого ручного пошуку об’єктів для патологоанатомів.

Пропонуються також традиційні предметні столи із препаратоводіями й різними рамками для кріплення спеціального посуду. Різні типи моторизованих столів із кроком аж до 10 нм уздовж осі z дозволяють отримувати якісні тривимірні зображення об’єктів.

Мікроскопи Axio Observer додатково оснащуються пристроєм Aqua Stop II для захисту об’єктивів і револьверного пристрою від вологи.
Для поліпшення якості флуоресцентних зображень при різнокольоровій люмінесценції або при спостереженні в товстому шарі тканини, зниженні фонового засвічення, для створення тонких оптичних зрізів і отримання тривимірних зображень флуоресціюючого об’єкта на мікроскопах Axio Observer D1/Z1 додатково доступний модуль ApoTome.

Для створення природних умов існування й росту живих клітин у процесі мікроскопічних досліджень Carl Zeiss пропонує різні види інкубаторів під об’єктив і на мікроскоп в цілому. Інкубатори сприяють підтримці температури, pН, концентрації кисню, вологості. Відзначимо, що керування інкубатором можливо також із сенсорного TFT-дисплея.

Всі мікроскопи є базовими для документування й обробки зображення за допомогою апаратно-програмних комплексів на базі програм Axiovision і програм компанії Metasystams. Наявність 5 виходів для фотовідеосистем дозволяє повністю вирішити проблеми зі зручною установкою систем документування й можливістю установки декількох камер одночасно, наприклад, якщо потрібно отримувати флуоресцентні зображення об’єкта, поряд зі звичайним.

Axio Observer Z1 у ручному й моторизованому варіантах є базовими для лазерних скануючих мікроскопів серії LSM 510 і LSM Pascal.
На кодованому або моторизованому варіанті Axio Observer D1/Z1 можлива установка системи лазерної мікродисекції P.A.L.M. для безконтактного лазерного виділення з наявного біологічного матеріалу елемента, що цікавить, від живої клітини, до хромосом і макромолекул певного виду.

На мікроскопі AxioObserver D1/Z1 доступний додатковий модуль TIRF для дослідження розподілу флуоресціюючого агента в 100 нм шарі поверхні клітини.

SteREO Discovery.V20

Трохи раніше, у травні 2007 р., у Геттінгені (Німеччина) відбулася презентація останнього досягнення Carl Zeiss в області стереомікроскопії – мікроскопа SteREO Discovery.V20, що установив нові стандарти. Серед стереомікроскопів, доступних на ринку, SteREO Discovery.V20 має найвище значення коефіцієнта плавного збільшення (панкратикі) -20 і значення загального збільшення -1312х. Мікроскоп являє собою модульну систему.

З 2005 року Carl Zeiss почав випуск нового ряду стереомікроскопів за схемою Аббе серії SteREO: SteREO Discovery.V8, SteREO Discovery.V12 і SteREO Lumar.V12. Новий мікроскоп цієї серії SteREO Discovery.V20 призначений для тих користувачів, яким потрібен більший діапазон плавного збільшення, щоб побачити ще більш дрібні деталі на більшій площі. Для біомедицини основні переваги мікроскопа особливо корисні для об’ємного сприйняття, класифікації, критичного розгляду й маніпуляцій з біологічними об’єктами. Наприклад, при використанні об’єктива S 1х можливо загальне збільшення понад 150х при робочій відстані аж до 81 мм, що забезпечує достатньо місця для маніпуляцій. Максимальне розрізнення мікроскопа склало 1000 пару ліній/мм для об’єктива S 2,3х. Мікроскоп забезпечує високу якість зображення, що особливо важливо для досліджень живих зразків, для онкогенетичних і анатомічних досліджень, а також моделей організмів у біології розвитку.

Мікроскоп забезпечує спостереження об’єктів як у світлі, що проходить, падаючому світлі, при змішаному освітленні, так і у відбитому світлі люмінесценції. Доступні методи спостереження й дослідження у світлому полі, темному полі, у поляризованому світлі й дослідження флуоресценції об’єктів.

Основною особливістю моделей серії SteREO, за винятком ручної моделі SteREO Discovery.V8, є моторизація основних функцій керування фокусуванням і зміною збільшення. Точне фокусування й відображення на Жк-дисплеї поточної інформації про збільшення, лінійне поле на предметі, розрізнення й глибині різкого бачення – це основні ознаки стереоскопічних мікроскопів нового покоління цифрової якості зображення. Керування мікроскопом також можливо за допомогою програмного забезпечення комп’ютера.

Іншою особливістю мікроскопа SteREO Discovery.V20 є ергономічність: керування всіма функціями мікроскопа зосереджено в одній руці за допомогою контрольного пристрою SyCo, що представляє собою зручний джойстик. При цьому на екрані SyCo демонструється інформація про поточні установки мікроскопа: дата/час, збільшення мікроскопа, поле на предметі, розрізнення, глибина, збільшення об’єктива, збільшення окуляра, z-позиція, контроль світла (освітленість у площині предмета), функції керування, пам’ять, користувач, установка.
Для отримання падаючого й косого освітлення в мікроскопі використаються джерела холодного світла KL 1500/2500 LCD із гнучкими світловодами й різними насадками для фокусування.
Сподіваємося, що нові мікроскопи Axio Observer і SteREO Discovery.V20 з поліпшеною якістю зображення й розширеними функціональними можливостями займуть гідне місце в науково-дослідницьких лабораторіях і в технологічному ланцюжку біотехнології.